Fen Edebiyat Fakültesi-Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü

Prof. Dr. Özkul Çobanoğlu'nun Katılımıyla ''türk Mitolojisinden Perspektifler'' Konulu Konferans Verildi

28/04/2017 21:45:40 - 28/04/2017 21:45:40 - 4479 Okunma

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü tarafından düzenlenen etkinlikler çerçevesinde Hacettepe Üniversitesi Türk Halk Bilimi Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. Özkul ÇOBANOĞLU ''Türk Mitolojisinden Perspektifler'' başlıklı bir konferans verdi.

Prof. Dr. ÇOBANOĞLU, mitlerin bir toplumun geleneğine, göreneğine, örfüne, adetine ve töresine yön veren, mutlak doğru olduğuna inanılan temel kutsal metinler olduğunu söyledi. 

ÇOBANOĞLU, sözlüklerin ve dilin mitolojinin en önemli kaynaklarından biri olduğuna dikkati çekerek, toplumların kimliğini ortaya koymada ve onu saklamada mitolojinin son derece önem taşıdığını kaydetti. 

Türk kültüründe Türk mitolojisine gereken önemin verilmediği değerlendirmesini yapan ÇOBANOĞLU, “Türkiye’de Türk mitolojisine en çok ilgi ve destek, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK zamanında gösterilmiştir. Bu dönemden sonra Türk mitolojisinden gittikçe uzaklaşıldı. Türkiye’de yaratıcı yazarlık başta olmak üzere güzel sanatların birçoğunda mitolojiden yeterince faydalanılmıyor. Dünyada yaratıcı yazarlık ve güzel sanatların diğer dallarında mitoloji her zaman temel kaynak olmuştur.” diye konuştu.

Konferans, Bölüm Başkanımız Doç. Dr. Bülent BAYRAM’ın Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Halk Bilimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Özkul ÇOBANOĞLU’na teşekkür ederek günün anısına plaket takdim etmesiyle sona erdi.

Türk Mitolojisi Prof. Dr. Özkul Çobanoğlu

Facebook Twitter Google Plus
Telefon Tablet Bilgisayar Bu website tüm cihazlarla uyumludur.