Fen Edebiyat Fakültesi-Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü

Makedonya Genç Kalemler Derneği’nde “Balkanlar’da Türk Kültürünün Dünü Bugünü ve Yarını” Konulu Konferans Gerçekleştirildi.

27/11/2015 09:20:01 - 27/11/2015 09:20:01 - 4628 Okunma

Makedonya Gostivar A.Banisa Genç Kalemler Derneği’nde, Kırklareli Üniv. Fen Edebiyat Fak. Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ertuğrul KARAKUŞ tarafından, 20 Kasım 2015 Cuma akşamı, “Balkanlar’da Türk Kültürünün Dünü Bugünü ve Yarını” konulu bir konferans verildi.

Üç ana bölümde sunulan konferansta, Osmanlı öncesi, Osmanlı dönemi ve Osmanlı sonrasında Balkanlar’da Türk varlığıyla ilgili temel konular, özlü bir şekilde anlatıldı.

Hususiyetle “var” ve “ban” kelimelerinin kökeni ve Gostivar ve Banisa yerleşim yerlerinin kökeniyle ilgili somut bilgi ve akıl yürütmeler konferansa katılan Balkan Türkleri tarafından ilgiyle izlendi. Ayrıca hem Makedonya’da hem de Balkanlar’da var olan Türk mimarisinin zamanla tahrip olduğu ve bu eserlerin en azından hafızalarda korunmasının önemi üzerinde duruldu. Konferans sonunda Balkanlar’daki bu konuyla ilgili son gelişmeler hakkında katılımcılar bilgilendirilirke,n katılan gençlere birçok kitap tavsiyesinde de bulunuldu. Konferans sonunda Balkanlar’da Türk varlığı ile ilgili sorulan sorulara da açıklık getirildi.

Konferansa Makedonya’da görev yapan Türkoloji Hocaları, Genç Kalemler Derneği Yoneticileri, öretmenler, Gostivar Belediye Meclis Üyesi Oktay Çako, Türk Demokrat Partisi Şube Baskanı Zekeriya Hasip, Aşağı Banisa Köyü Muhtarı Nasir Hasip ve gençler katıldı.

Genç Kalemler Derneği Başkanı Onur Abdi’nin KLÜ Öğr. Üyesi Dr. Ertuğrul KARAKUŞ’a teşekkür etmesiyle program son buldu. Abdi, Genç Kalemler Derneği’nin bugüne kadar yaptığı gibi bundan sonra da halkın bilinçlenmesi için buna benzer faydalı programları düzenleyeceğini belirtti.

 

 

 

 

Yrd. Doç. Dr. Ertuğrul Karakuş

Facebook Twitter Google Plus
Telefon Tablet Bilgisayar Bu website tüm cihazlarla uyumludur.