Fen Edebiyat Fakültesi-Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü

Üniversitemizde “Türk Dünyasına Seyahat-2 (Kazakistan, Moğolistan, Kırgızistan, Ukrayna, Moldova, Bulgaristan)” Konulu Panel Düzenlenmiştir

19/02/2019 10:36:21 - 19/02/2019 10:36:21 - 6411 Okunma

Üniversitemizde; “Türk Dünyasına Seyahat-2 (Kazakistan, Moğolistan, Kırgızistan, Ukrayna, Moldova, Bulgaristan)” konulu panel düzenlenmiştir.

 

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü 2018-2019 Bahar Dönemi Şubat ayı etkinlikleri kapsamında 14 Şubat 2019 Perşembe günü, saat 16.00'da Kayalı Kampüsü II. Merkezi Derslikler Binası I No’lu Konferans Salonu’nda “Türk Dünyasına Seyahat 2 (Kazakistan, Moğolistan, Kırgızistan, Ukrayna, Moldova, Bulgaristan)” konulu panel düzenlenmiştir.

Panel kapsamında; Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Bülent BAYRAM, Dr. Öğr.Üyesi Bülent HÜNERLİ, ÇTL bölümü öğrencilerinden Ecem GÜLER ve Buse YALÇINKAYA, 2018 yılı yaz döneminde araştırma kapsamında bulundukları Kazakistan, Moğolistan, Kırgızistan, Ukrayna, Moldova ve Bulgaristan ile ilgili izlenimlerini görseller eşliğinde katılımcılarla paylaştırlar.

Ukrayna, Moldova, Bulgaristan gibi Gagauz Türklerinin yaşadığı coğrafyada araştırmalarını yoğunlaştıran Dr. Öğr.Üyesi Bülent HÜNERLİ, izlenimlerini görseller eşliğinde paylaştı. Dr. HÜNERLİ haricen, sözü geçen ülkelerdeki Gagauz köylerinde yaptığı kamera kayıtlarını da izleterek katılımcılara bölgedeki Gagauz ve Tatar Türkçesinden örnekler sundu.

2018 yaz döneminde “4.Türk Dünyası Üniversiteli Gençler Yaz Okulu” kapsamında Kazakistan’da bulunan Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü öğrencileri Ecem GÜLER ve Buse YALÇINKAYA da sahada çektikleri fotoğraflar eşliğinde Kazakistan ile ilgili tecrübelerini paylaştırlar.

 

Aynı zamanda panelin yöneticiliğini de yapan Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Bülent BAYRAM, 2018 yılı içerisinde araştırmalar ve bilimsel faaliyetler kapsamında bulunduğu Kazakistan ve Moğolistan ile ilgili izlenimlerini paylaştı.  Doç. Dr. BAYRAM’ın özellikle de Moğolistan’daki Orhun Yazıtları ile ilgili olarak görseller eşliğinde yaptığı sunum dikkat çekti.

Büyük bir ilgiyle takip edilen panel; sunum yapan kaılımcılara belgelerinin takdim edilmesi ve ardından toplu fotoğraf çekimi ile son bulmuştur.

panel ÇTLE

Facebook Twitter Google Plus
Türk Dünyasına Seyahat-2
Türk Dünyasına Seyahat 2
Telefon Tablet Bilgisayar Bu website tüm cihazlarla uyumludur.